The Speakout Podcast

Autentická reč ulice. Na témy preberané v knihe. S prepracovanými cvičeniami na ich zvládnutie.

Tento Podcast sa nachádza na konci druhej lekcie nultej úrovne Starter. A ty mu budeš rozumieť. Zažiješ tú angličtinu, ktorú si sa v lekcii naučil. Teraz vidíš, ako to vyzerá a znie v realite. Si tam.

Ďalšie ukážky

The BBC DVD

The BBC DVD

Naša učebňa

The classroom

The Speakout

The Speakout

Materiály

Čo sa týka materiálov: sme nekompromisní. Zo súčasnej svetovej ponuky výukových materiálov vyberáme pre svojich študentov to najlepšie. To najúčinnejšie a najšťavnatejšie. Toto je náš recept na úspech a dôvody našich výsledkov: Najlepšie materiály, najlepší učitelia a tá najlepšia pracovná atmosféra v dobre zostavenej motivovanej skupine. Žiadne triky. U nás nie.

V našich jazykovkách a štátnych školách po kvalitných súčasných materiáloch zväčša ani nechyrovať – učitelia ani vedenie týchto inštitúcii nemá čas ani motiváciu venovať sa sledovaniu a aplikácii trendov vo vývoji týchto materiálov v zahraničí. Oveľa pohodlnejšie je používať “osvedčené” zastarané učebnice typu Headway, Face to Face a podobne. Prípadne dokonca predpotopné materiály československej výroby. Mnohé jazykovky sa tiež z praktických a marketingových dôvodov uchyľujú k “certifikovaným” materiálom vlastnej výroby. My nie. My v materiáloch nerobíme kompromisy.

V spôsoboch výučby angličtiny a v materiáloch, ktoré to odrážajú, prebehla v Británii za ostatných 30 rokov veľká revolúcia. Rozdiel v kvalitatívnej úrovni dnešných materiálov a tých spred 30-tich rokov je asi taký, ako medzi medzi dnešným počítačom a počítačom z roku 1984. Kto sa nevenuje inovácii, zaspal dobu. My nie. Z ponuky špičkových súčasných materiálov sme pre teba vybrali to, čo ťa bude baviť a bude ti fungovať.

Táto kniha je dnes pravdepodobne najlepší coursebook* na svete. Sme o tom presvedčení. Dôvodom je fakt, že Speakout už nie je úplne učebnica. Speakout prináša do triedy ulicu. Prináša svet: televíziu, internet, správy, knihy, časopisy. Prináša život. A teba prenáša “tam”. Združujeme učiteľov, ktorí boli vždy inovátormi a sledovali súčasné trendy a napriek tomu vidíme, v triedach zažívame, že Speakout je niečo iné, niečo, čo tu ešte nebolo.

Kľúčovým slovom pre Speakout je autenticita. Jazyk, ktorý táto kniha prináša, je tak neuveriteľne živý. Je to jazyk ulice. A pri tejto knihe to platí doslova. Jej súčasťou je DVD s interaktívnym výukovým programom plným šťavnatých videí z dielne BBC. A medzi nimi nájdeš aj videá so skutočnými ľuďmi zastavenými v uliciach Londýna za seba odpovedajúcimi na otázky a témy spracovávané v učebnici. Má to dramatický dopad na pocit a výsledky štúdia – už od nultej úrovne sú študenti konfrontovaní s realitou takou, aká je. Kniha Speakout nenecháva nič na náhodu – žiadne vytriezvenie na konci kurzu, že “v realite tá angličtina znie akosi inak a ja zrazu ničomu nerozumiem”.

Ďalším revolučným znakom knihy Speakout je jej nebývalá detailná prepracovanosť. Vďaka nej majú dokonca aj ľudia, ktorí sa začali učiť úplne od nuly, po pár hodinách reálny a oprávnený pocit, že už skutočne niečo vedia. Že za asistencie svojho učiteľa – a materiálom k tomu vedúcim – skutočne rozumejú tým ľuďom na londýnskej ulici.

Nie je to však len video a audio, ktoré robia túto učebnicu silnou a výnimočnou. Aj gramatika, čítanie a písanie sú spracované neštandardne kvalitným spôsobom. A samozrejme – ako napovedá samotný názov tejto učebnice (speak – rozprávať, povedať; out – von) – máme to vy-povedať. Dostať to zo seba von. Naučiť sa povedať to, čo chceme povedať. K tomu to má samozrejme celé viesť a s knihou Speakout naozaj aj vedie.

* Coursebook je typ učebnice vhodný pre kurz vedený učiteľom – nie je to príručka, cvičebnica či materiál vhodný pre samouka

Fotografie autorov učebníc Speakout preberajúcich z rúk Jeho Výsosti Princa Philipa cenu za najlepší coursebook roka môžeš vidieť tu.

O systéme Speakout môžeš viac vidieť tu.

Ostatné tu predstavované materiály sú z dielne Pearson – Longman. Vydavateľstvo, ktoré považujeme dnes za najprogresívnejšie a najkvalitnejšie. Murphy nie. Murphy je skamenelina vydavateľstva Cambridge University Press. Akoby neexistoval v čase – úspešne prežíva a konkuruje oveľa mladším. Murphy je biblia gramatiky. Počas rokov nám za odporučenie tejto knihy poďakovalo už mnoho ľudí.

Raymond Murphy je vlastne meno autora tejto učebnice gramatiky. V skutočnosti ide o tri knihy pokrývajúce päť levelov: Essential Grammar in Use, English Grammar in Use a Advanced Grammar in Use. Geniálne jednoduchá štruktúra spolu s mimoriadne kvalitnými vysvetleniami, príkladmi a cvičeniami z nej urobili nielen dlhoročný medzinárodný bestseller a skutočnú klasiku, ale najmä veľkého pomocníka každého, kto si chce odmýtizovať anglickú gramatiku.

Kniha je primárne postavená na samoštúdium, ale my ju odporúčame aj ako doplnok ku kurzom s učiteľom. Vidíme, že účinkuje najmä ako stabilizátor sebavedomia. Mnoho ľudí v anglickej vete tápe a rozuzlenie, ktoré Murphy prináša, sa prelieva do všetkých oblastí – od písania až po rozprávanie. Murphy vždy bol, a dodnes zostáva, naozaj skvelou pomôckou a oporou.

Murphy nám umožňuje gramatiku efektívne presúvať na domácu úlohu a tak na hodinách ponechávať väčší priestor na rozprávanie.

Počas rokov tu bolo mnoho pokusov iných vydavateľstiev okopírovať Murphyho. Žiadny z nich však neprinášal nič nové. Až teraz. MyGrammarLab je veľmi dobrou modifikáciou nadčasovej kvality Murphyho. Prináša nielen prehľadnejšiu štruktúru, ale najmä – a predovšetkým – prezentovanú a precvičovanú gramatiku efektívne zapája do širšieho a súčasného kontextu. Gramatika sa tak ešte oveľa viac javí a zažíva ako funkčná a potrebná vec.

MyGrammarLab tiež okrem online a mobile komponentov prináša aj vynikajúce videá, kde si tú gramatiku pozrieš v jej skutočnom použití. Tri knihy MyGrammarLab, tak ako Murphy, pokrývajú päť levelov a tak ako Murphyho ich odporúčame ako doplnok ku kurzom vedeným učiteľom, alebo na samostatnú prácu. Rozdiel je v tom, koľko práce chce človek venovať sám doma gramatike – rozsah MyGrammarLab je predsa len väčší ako ten u Murphyho, a preto ju odporúčame samoukom a tým, ktorí majú hodinu s učiteľom len raz do týždňa.

MyGrammarLab nám umožňuje gramatiku efektívne presúvať na domácu úlohu a tak na hodinách ponechávať väčší priestor na rozprávanie.

Beletria napísaná v zjedodušenej angličtine. A oveľa viac. Penguin Readers sú skvelé v tom, že zabudneš, že sa niečo učíš. A ty sa ich čítaním učíš veľmi kvalitne a efektívne. Učíš sa hrou. Príbeh ťa ťahá a ty pomaly zabúdaš, že je v angličtine. Pomaly zabúdaš, že je to cudzia reč. Lebo zrazu nie je cudzia, zrazu tomu rozumieš. Bez prekladov a vysvetlení.

Penguin Readers dotiahli dve zásadné veci: na všetkých úrovniach je skvelý výber titulov. Od Chaucera, Shakespeara, Dickensa a Huxleyho až po Forresta Gumpa a Pirátov z Karibiku – každý nájde niečo, čo ho bude baviť. A všetky knihy sú veľmi prísne zaradené do levelov. To znamená, že človek, ktorý je na úrovni povedzme Elementary, má istotu, že knižka Penguin Readers tejto úrovne gramaticky, slovnou zásobou a ani nijako inak nepresahuje jeho vedomosti a schopnosti a bude sa mu dobre čítať.

Knihy Penguin Readers sú doplnené aj audio nahrávkou toho čo čítaš, takže po prečítaní určitej časti si môžeš vypočuť, ako to číta anglický či americký profesionál. Rýchlosť čítania v audio nahrávke korešponduje s úrovňou, na akej je kniha zaradená. Novšia edícia Penguin Active Reading prináša aj CD-ROM s interaktívnymi cvičeniami a celkovo je prepracovanejšia – kombinuje aj pohľad na gramatické javy objavujúce sa v texte a je efektívnym prechodom medzi čítankou a kurzovou knihou.

Penguin Readers sú kontrastom k dvojjazyčným knihám podávajúcim anglický a slovenský text na náprotivných stranách. Takéto knihy sú nefunkčnou a dokonca škodlivou “pomôckou”. Človeku učiacemu sa angličtinu (najmä na nižších leveloch) je k ničomu preklad niečoho, čomu vôbec nerozumie. Takéto knihy sú ničiteľom jeho sebavedomia. Človek sa efektívne učí a baví ho to, len ak je pre neho anglický text pomerne ľahký. A ak by si nebol istý tým, či mu správne rozumie, Penguin Readers majú ku každému titulu sadu cvičení a kľúč s odpoveďami, podľa ktorých sa efektívne uistíš, či textu správne rozumieš. Jedine tento spôsom totiž vedie tam, kam má – k schopnosti čítať a porozumieť cudziemu textu bez pomôcok a potreby prekladu.

Penguin Readers odporúčame k hocijakému štúdiu a hocijakému kurzu. Sú skvelým tréningom, zábavou a doplnením Murphyho, MyGrammarLab či kníh Speakout. Čítanie je mimoriadne účinný spôsob osvojenia si štruktúry anglickej vety a jeden z najlepších spôsobov budovania si slovnej zásoby – žiadne memorovanie – musí to byť zábava.

O škodlivosti prekladania sa dočítaš tu.

Chceš sa jedného dňa celkom ponoriť a preklopiť do angličtiny? Suverénne ju používať bez potreby prekladu? Jednou z najlepších pomôcok v tomto procese je kvalitný jednojazyčný slovník. Budeš mu rozumieť? Áno – budeš.

Aj v naozaj rozsiahlych Longman slovníkoch sú všetky slová vysvetlené a definované len za pomoci 2.000 slov. Táto Defining Vocabulary nie je vybraná náhodne, ale dlhodobým hĺbkovým štúdiom. Výsledkom je akési srdce jazyka. Používaním tohto slovníka sa tých 2.000 slov postupne naučíš a budeš tak rozumieť každému heslu, ktoré tento slovník obsahuje. Navyše, ak vie niekto viac ako 100.000 slov zrozumiteľne opísať len za pomoci 2.000 slov, znamená to, že sa to dá. Znamená to, že ak si týchto 2.000 slov začneš používaním tohto slovníka osvojovať, onedlho sa dostaneš do stavu, kedy si schopný povedať viac-menej čokoľvek. Pretože za pomoci týchto 2.000 slov sa to dá.

Chceš sa učiť angličtinu tak ako sa skutočne používa? Jednojazyčný slovník je skvelý pomocník. Všetky tie nevysvetliteľné zvraty! Všetko to, čo sa nedá presne preložiť. To všetko sa naučíš používaním kvalitného jednojazyčného slovníka. Nie je totiž zostavený náhodne – takýto slovník vzniká definovaním materiálov odrážajúcim živú modernú angličtinu – časopisov, novín, kníh… Milióny strán sú naskenované a výsledky vyhodnotené počítačom. Nič v tomto slovníku nie je dielom náhody, či subjektívneho pohľadu jazykovedca. Každé slovné spojenie, každé vysvetlenie je odrazom toho, ako sa to dnes skutočne používa. A to sa používaním takéhoto slovníka postupne naučíš.

Kvalitné jednojazyčné slovníky sú navyše tiež odstupňované, a tak sa do práce s ním môžu pustiť už ľudia na úrovni Elementary. Čím vyššie budeš postupovať, tým zložitejším sa jazyk stáva a tým narastá aj potreba mať pri sebe sofistikovaný nástroj na porozumenie stále komplikovanejším a detailnejším významom. Slovník sa preto postupne stáva nepostrádateľným priateľom.

Ešte stále máš obavy, či budeš rozumieť? Nie sú na mieste – stojí pri tebe tvoj učiteľ. Je tam na to, aby si nikdy nedostal úlohu, ktorá je pre teba príliš ťažká alebo príliš ľahká – aby si vždy dostal len takú úlohu, ktorú nakoniec zvládneš a budeš z nej mať radosť – lebo aj keď nebola úplne ľahká, ty si ju zvládol a pri tom sa veľa naučil. Tak to funguje aj v práci s jednojazyčným slovníkom.

Žiadne CDčka, žiadne CD-Romy. Všetko je dnes na webe. Plným menom MyEnglishLab je online komponent vyvinutý na doplnenie tvojho kurzu (napríklad Speakout) o ďalšiu prax zabalenú do príjemného moderného obalu.

MEL obsahuje to, čo Workbook (tzv. Pracovný zošit), ale nepotrebuješ k nemu CD – audio si pustíš stlačením gombíka. Nepotrebuješ k nemu kľúč – po skončení cvičenia ti ho program automaticky opraví. Spočítava a vyhodnocuje tvoje skóre vo viacerých oblastiach ťa týmto spôsobom motivuje a nabáda k samostatnosti.

Ak si samouk – MEL má pre teba cenné prídavné cvičenia. Ak sa učíš v skupine – cez MEL sa prihlásiš do svojej triedy a vtedy sa MEL stáva tiež prostriedkom komunikácie medzi učiteľom a jeho triedou – cez MEL môže učiteľ zadávať úlohy, testy a okamžite online vidí výsledky. Takto odbremenený učiteľ sa môže sústrediť na výsledky a spätnú väzbu. Ty zas robíš testy v pohodlí domova a bez zbytočného stresu.

O MyEnglishLab sa viac dočítaš tu.

  • slider9
  • uk2
  • uk3
  • uk44
  • uk5
  • uk6